Sea Destiny
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sea Destiny

Forum dedicat lui Ionela
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 secunda ..tu

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
exem
Newbie
Newbie



Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 05/07/2007

secunda ..tu Empty
MesajSubiect: secunda ..tu   secunda ..tu Icon_minitimeJoi 5 Iul 2007 - 20:33

Secunda -tu


Timpul meu e masurat in secunde: secunda –vis; secunda-speranta ; secunda-bucurie; secunda –iubire; secunda-zbor; secunda –tu. Timpul meu e masurat in ore: ora-tristete; ora cadere; ora-absenta; ora-regret; ora-disperare:ora dor.
Secunde-ore,fire de nisip dintr-o clepsidra,pe care o mana o rastoarna cu nepasare .Mai exista si timpul –zero, zero-momentul imperceptibil dupa ultimul fir de nisip, un zero ce-si va mari forma la infinit, cand mana ce o intoarece va ramane suspendata in aer ..
Prin timpul meu ,masurat in secunde alerg eu, om mare, ce vrea sa se joace asemenea copiilor cu baloane de sapun . In zborul lor, imi ating fruntea, umerii, inima .
Le zambesc ,incerc sa le mangai cu finetea unei aripi de fluture…cu teama sa nu le sparg .As vrea sa fac din inima mea un sipet ,in care sa le inchid ,dar cate baloane de sapun rezista ?!
Astea sunt pana la urma clipele:baloane de sapun. Le urmaresc zborul,alerg sa le prind in palme, imi deschid inima sa le fac loc,sunt albastre,sunt rosii,albe,mov,galbene. Atinsa de ele, ma simt si eu colorata in mii de culori,nevazute de altii,vazute numai de tine.
Sunt frumoasa cu baloane mici ,stralucitoare, agatate de par, de gene, de degete, de sani,de mijloc,de glezna.Dansez ,ma rotesc dupa soare,dupa zbor de pasare, ma admir in lacrima ploii, ma admir in oglinzi de ape, asemenea unui Narcis si atunci as vrea sa-i strig mainii :opreste-te!
Dar nu! Mana nu se opreste !
Implacabil, firele de nisip curg…amestecate si uneori orele imi strivesc baloanele mele colorate, lasandu-mi doar amintirea.
Uneori, simt cum creste in mine ora, cum ma dilata, simt cum mai am putin si ma risipesc. Ora-absenta ma sufoca, ora-tristete ma apasa, ora-regret ma striveste, ora-dor imi ia aerul, atunci… nu mai vreau ca mana sa se opreasc,vreau sa intoarca clepsidra mai repede, atunci astept sa treaca timpul, sa ma ploua iar cu secunde .
Intoarcerea este salvatoare…ploua iar cu secunda-vis si in ea esti tu, cade incet scunda –zbor, am timp dat de secunda –bucurie si pot sa ma inalt departe de ore, pot sa respir, sa traiesc, sa ma bucur de tine.
Ma bucur cu fiecare secunda-speranta, pentru ca, stiu ca dincolo de secunda-iubire esti tu …secunda mea infinita .
In clepsidra mea, rasturnata intre inceput si sfarsit, orele au gust de irosire.In clepsidra mea ,intoarsa intre rasarit si apus, secundele mele mele au gust de triumf..Nisipul deseneaza o viata, o viata in care secundele sunt totdeauna mai multe decat orele, o viata in care fiecare secunda ,fiecare ora are amprenta trecerii tale.


I love you
Sus In jos
Ianina
Founder
Founder
Ianina


Numarul mesajelor : 240
From : un loc din povesti
Data de inscriere : 08/06/2007

secunda ..tu Empty
MesajSubiect: Re: secunda ..tu   secunda ..tu Icon_minitimeVin 6 Iul 2007 - 8:36

Despre timp

Totul se întâmplă fără să-i dai de veste.Doar destinul ştie ce se va întâmpla.Însă, pe el nu poţi să-l întrebi ce va fi şi ce va urma.De vei muri sau nu...Căci nu şti unde se află.Tu hotărăşti ce faci în viaţă.Tu sau poate timpul ce va urma...
Spunem despre timp că este infinit,dar scurt când este împărţit între oameni, răbdător sau nerăbdător, bun sau rău.
În timp omul învaţă să perceapă diferenţa dintre a susţine o mână şi a înlănţui un suflet.Şi învaţă că amorul nu înseamnă a te culca cu cineva ci a avea pe cineva alături.
Omul învaţă să-şi accepte căderile cu capul în sus şi cu ochii deschişi, şi cum să-şi construiască toate drumurile bazate în Astăzi si Acum, pentru că mâine este nesigur pentru a face planuri...
Multumesc pentru postare. flower
Sus In jos
Terin
Admin
Admin
Terin


Altele / Nu dezvălui Numarul mesajelor : 161
From : Ynimuria
Hobby-uri : Techs
Data de inscriere : 07/06/2007

secunda ..tu Empty
MesajSubiect: Re: secunda ..tu   secunda ..tu Icon_minitimeVin 6 Iul 2007 - 21:38

Buna tuturor

Foarte frumosi sunt termenii de comparatie in aceasta postare, mi-au placut foarte mult.
Ianina de asemnea completarea ta are o doza de realtitate foarte bine definta.
Va multumesc mult pentru postari.
Sus In jos
https://sea-destiny.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





secunda ..tu Empty
MesajSubiect: Re: secunda ..tu   secunda ..tu Icon_minitime

Sus In jos
 
secunda ..tu
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sea Destiny :: Ganduri si amintiri ::    Creatia ta, cunoasterea lumii-
Mergi direct la: